Udało się przewieźć przez granicę parę zdjęć :) Oto pierwsza seria.
To widok na zatokę w Jaffie (tworzącej jeden kompleks miejski z Tel-Awiwem) spod kościoła św. Piotra. Św. Piotr właśnie w Jaffie miał widzenie, w którym Pan Bóg pozwalał na spożywanie każdego rodzaju mięsa (Dz 10,9-16), a także wskrzesił dziewczynę o imieniu Tabita i mieszkał tam przez pewien czas (Dz 9,32-43).
Widok na Morze Śródziemne z Jaffy o zachodzie słońca - wieża kościoła św. Piotra po lewej.
A tu już Betlejem i Bazylika Narodzenia o poranku. Bazylika przypomina twierdzę, była wielokrotnie niszczona i plądrowana.
Z tego powodu wejście zamurowano i pozostawiono tylko niewielki otwór, tak aby nie mogły do bazyliki być wprowadzane zwierzęta, a zwłaszcza by nie mogli wjechać do niej jeźdźcy na koniach. Aby wejść do kościoła trzeba się pochylić, co ma symboliczne znacznie, uniżamy się przed tajemnicą Boga, którego Syn narodził się właśnie tutaj.
Wnętrze bazyliki o poranku, należy ona do Greków prawosławnych - w prezbiterium znajduje się ikonostas (na zdjęciu - oświetlony).
Bazylika jest budowlą pięcionawową, posiada cztery rzędy kolumn, jest najstarszą budowlą chrześcijańską w Ziemi Świętej, która się zachowała, posiada strukturę z IV i VI wieku i fragmenty posadzki z pierwszej bazyliki zbudowanej za czasów cesarza Konstantyna.
Każdego ranka ortodoksyjni Grecy odprawiają nabożeństwa w bazylice.
Ikony przed wejściem do Groty Narodzenia. Ta po prawej przedstawia scenę Narodzenia Jezusa - prawosławni chrześcijanie przychodząc do świątyni zapalają świece i całują ikony.
Przed wejściem do Groty Narodzenia: wierni prawosławni uczestniczą w nabożeństwie pozostając na zewnątrz. Z groty bije światło - scena ta przypomina jakby na żywo narodzenie Jezusa i przybycie pasterzy.
Wnętrze Groty Narodzenia:
Ołtarz nad miejscem narodzenia Pana Jezusa przy lepszym oświetleniu:
Miejsce narodzenia Jezusa oznacza czternastoramienna gwiazda, ciągle palą się nad nią lampki oliwne, za lampkami znajdują się ikony. Wierni oddają cześć temu świętemu miejscu przez dotknięcie i ucałowanie, kamienie posadzki groty są dosłownie wypolerowane od ludzkich rąk i kolan.
Bezpośrednio do Bazyliki Narodzenia przylega kościół katolicki pw. św. Katarzyny. Zdjęcie przedstawia wejście do tego kościoła i fragment dziedzińca z figurą św. Hieronima, który mieszkał w Betlejem i tutaj tłumaczył Pismo Święte na język łaciński.
Naprzeciwko Bazyliki Narodzenia znajduje się meczet. Co rano, godzinę przed wschodem słońca, donośny głos muezina wzywa do modlitwy. Udało mi się wieczorem zrobić zdjęcie, gdzie nad meczetem widać półksiężyc, który jest symbolem islamu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz