Wejście do bazyliki:
Tuż za drzwiami znajduje się płyta, na której wg
tradycji namaszczone zostało ciało Jezusa po śmierci. Schody po lewej
prowadzą na Golgotę do leżącej 5 metrów wyżej kaplicy Ukrzyżowania.
Wierni wchodząc do bazyliki z czcią całują to miejsce:
Kaplica Ukrzyżowania - na miejscu, w którym stał krzyż znajduje się ołtarz.
Skała Golgoty jest osłonięta szybą i podświetlona, wierni wchodzą pod ołtarz, aby dotknąć miejsca, na który umarł Chrystus.
Do bardzo częstego aktu modlitwy należy zapalenie świecy w kaplicy Ukrzyżowania.
Codziennie po południu o godz. 16.00 w bazylice franciszkanie prowadzą procesje do poszczególnych stacji męki Jezusa - na zdjęciu procesja na Golgocie, w kaplicy stacji XI drogi krzyżowej - przybicie do krzyża.
Procesja w kaplicy Ukrzyżowania:
Pośród uczestników procesji można dostrzec człowieka, który idzie boso i jest ubrany w biała tunikę i wyglądem przypomina Jezusa!
Pod Golgotą znajduje się kaplica Adama - miejsce, które tradycja uznała za grób pierwszego człowieka. Krew Jezusa spłynęła z Golgoty przez szczelinę w skale /za szkłem, podświetlona/, aby uwolnić Adama z grzechu i dać mu zbawienie.
W niedalekiej odległości od Golgoty znajduje się kaplica Grobu Pańskiego, przed wejściem do niej stoi wiele świec, składa się ona z dwóch komór - pierwsza to przedsionek, tzw. Kaplica Anioła, a dalej znajduje się miejsce, na którym spoczywało ciało Jezusa.
W ściśle określonym czasie, codziennie od 5.00 do 5.20 rano w Grobie Pańskim swoje nabożeństwo odprawiają ortodoksyjni Grecy.
Następnie jest czas odprawiania katolickich mszy świętych w małych grupach - wejście do Grobu jest wówczas zamknięte dla innych pielgrzymów - na zdjęciu Misjonarka Miłości oczekuje na otwarcie wejścia do grobu Jezusa.
Metalową konstrukcję wierni wykorzystują, aby zostawić przy grobie świecę swojej modlitwy:
Na niższym poziomie znajduje się kaplica św. Heleny, która znalazła relikwie krzyża świętego i na nowo te święte miejsca przywróciła do kultu po rzymskiej profanacji.
O 21.00 bazylika jest zamykana wg specjalnego rytuału trwającego od wielu wieków. Klucze do drzwi przechowuje od kilkuset lat jedna i ta sama rodzina muzułmańska. Przedstawiciel tej rodziny codziennie zamyka i otwiera drzwi do bazyliki, a klucz i drabinkę, po której wychodzi do sztaby zamykającej drzwi, przez specjalne okienko podaje do wnętrza, gdzie są obecni przedstawiciele trzech religii opiekujących się bazyliką: franciszkanie, Ormianie i Grecy ortodoksyjni. Wydarzenie to gromadzi sporą grupę entuzjastów.
Rano podobny ceremoniał ma miejsce przy otwieraniu bazyliki.
grób Adama grobem ludzkości
OdpowiedzUsuń