wtorek, 30 kwietnia 2013

Ziemia Święta odc. 10

Kafarnaum - miejscowość, którą Ewangelia nazywa "miastem Jezusa" (por. Mk 9,1). W Ewangeliach nazwa tego miasta występuję najczęściej po Jerozolimie. W tekstach świętych opisujących pobyt Jezusa w Kafarnaum bardzo często wzmiankowany jest dom św. Piotra i synagoga. Oba miejsca można zobaczyć wśród odkopanych pozostałości tej osady rybackiej nad Jeziorem Galilejskim.
Dom Piotra bardzo wcześnie stał się miejscem kultu chrześcijańskiego i został zamieniony na kościół. Później kilkakrotnie budowano na tym miejscu kościoły. Obecnie nad fundamentami domu Piotra i tych kościołów wznosi się nowoczesna świątynia oparta na betonowych słupach.
Oto pozostałości archeologiczne pod kościołem - w centrum był dom Piotra.


Obok kościoła znajdują się odsłonięte pozostałości innych domów i budowli, które znajdowały się w Kafarnaum.


Posadzka kościoła w centralnej części jest przeszklona i można z jej poziomu zobaczyć pozostałości ścian domu Piotra.


Tuż obok kościoła można zwiedzać pozostałości żydowskiej synagogi. Nie jest to jednak synagoga z czasów Jezusa, lecz z IV w., tamta została zniszczona i prawdopodobnie jej ruiny kryją się pod ziemią.



Nad Jeziorem Galilejskim leży także  Tyberiada, obecnie obok Nazaretu największe miasto Galilei. Powstała w czasie ziemskiego życia Jezusa ( 21 r. n.e.) i nazwana tak na cześć rzymskiego cesarza Tyberiusza. Jezus prawdopodobnie nigdy nie był w tym mieście. W Tyberiadzie, tuż przy przystani łodzi, ale tak wtopiony w okalające go budynki, że prawie nie zauważalny, znajduje się kościół św. Piotra zbudowany przez krzyżowców. W jego prezbiterium widzimy fresk przedstawiający św. Piotra płynącego w łodzi, a przed kościołem stoi figura św. Piotra - kopia dobrze znanej rzeźby z Watykanu, dar pielgrzymów francuskich z roku 1883.



Jeszcze jedna miejscowość dobrze znana z Ewangelii z racji pierwszego cudu Jezusa - przemiany wody w wino na weselu: Kana Galilejska. Kościół przypominający to wydarzenie (a zbudowany na miejscu domu, w którym odbywało się owe wesele) jest obecnie sanktuarium sakramentu małżeństwa. Pielgrzymi-małżonkowie przybywający tutaj odnawiają swoje przyrzeczenia ślubne i otrzymują specjalne błogosławieństwo.



 
W ołtarzu głównym znajduje się symboliczne sześć stągwi nawiązujących do ewangelicznego wydarzenia. W podziemiach kościoła natomiast odnajdziemy kamienny zbiornik na wodę - być może właśnie z takiego zbiornika została zaczerpnięta woda, która stała się winem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz