Jak to w Ziemi Świętej zwykle bywało kościoły zbudowane na tym miejscu, były niszczone i odbudowywane. Obecna bazylika została wzniesiona w roku 1969.
Kopuła bazyliki ma 40 m wysokości i średnicę 18 m, kształtem ma przypominać odwrócony kielich lilii.
Główne wejście do bazyliki znajduje się po stronie zachodniej - wznosi się nad nim wspaniała fasada z figurą Chrystusa, płaskorzeźbami sceny zwiastowania oraz postaci czterech Ewangelistów. Napisy łacińskie dotyczą tajemnicy zwiastowania.
Plac przykościelny otoczony jest krużgankami, na ścianach których umieszczone są wizerunki Maryi z różnych krajów. Wśród nich jest również tablica ufundowana przez Polaków (pierwsza na zdjęciu)
Najważniejszym miejscem kultu jest Grota Zwiastowania, która znajduje się na najniższym poziomie. Stanowi ona część domu Maryi, wykorzystującego jak to było wówczas w zwyczaju, groty jako fragment przestrzeni budowlanej, uzupełnianymi ewentualnie pomieszczeniami dobudowanymi. W Grocie dokonano różnych przeróbek, ale mimo tych zmian zachowała wygląd domu nazaretańskiego. W Grocie Zwiastowania znajduje się tabernakulum i ołtarz z napisem: "Verbum caro hic factum est", który jest nieco zmienionym cytatem z Ewangelii wg św. Jana: "Słowo TUTAJ Ciałem się stało".
Do Groty Zwiastowania wiodą schody z poziomu posadzki dolnego kościoła - wierni schodzą przed grotę, aby być jak najbliżej tajemnicy.
W innej kaplicy znajduje się kopia cudownej figury Maryi z Nazaretu. Oryginalna figura bardzo często peregrynuje po różnych krajach świata. W Polsce nawiedzenie tej figury przeżywaliśmy w roku Wielkiego Jubileuszu.
Obok bazylik znajduje się muzeum archeologiczne. Teren bazyliki i jej otoczenie w czasach Jezusa stanowiły centrum miejscowości. Obok kościoła możemy zobaczyć odsłonięte przez archeologów pozostałości po ówczesnych domach. Na zdjęciu widać właśnie taką grotę-dom, tylna izba stanowiła sypialnię, gdzie domownicy spali pokotem jeden obok drugiego.
W muzeum możemy zobaczyć także autentyczne lampki oliwne i naczynia na oliwę z czasów Jezusa (o takich lampkach mowa jest w przypowieści o dziesięciu pannach).
Nieopodal Bazyliki Zwiastowania znajduje się kościół św. Józefa, zbudowany nad domem św. Józefa.
Figura św. Józefa z kościoła.
Pod posadzką znajdują się pozostałości domu Józefa zaadoptowane do sprawowania liturgii.
O jaką wielką radość sprawił mi ksiądz tymi zdjęciami, a szczególnie figury Maryi z Nazaretu. Tyle wspaniałych wspomnień z mojej pielgrzymki :) A do bloga dotarłam oczywiście przez gimnazjalną młodzież-oni wszystko w necie wynajdą. Będę już stałym gościem. M.H.
OdpowiedzUsuńNo tak... zamiast się uczyć przesiadują przy komputerach /na pewno w bibliotece :)/ i jakieś niszowe blogi znajdują :) pozdrawiam :)
UsuńNic się nie da ukryć :(
OdpowiedzUsuń